Gingerbread uređaj za 100 eura (bez ugovora)
UPDATE: Nakon svakodnevnog korištenja Huawei U8650 Sonic kao primarnog mobitela, evo par komentara iz prve ruke. Kvaliteta izrade je izvrsna, nema škripanja, stražnja strana je presvučena s nečim protiv klizanja – osjećaj je kao da je gumirana. Na staklu zasad nema ogrebotina i sveukupno izgleda solidno. Što se tiče performansi, premda na papiru ne izgledaju nešto posebno, mobitel je brz i sve radi kako treba, nema nekih lagova i zastajkivanja. Nedostatak radne memorije se primijeti pogotovo kod igara – recimo, launcher se ugasi kad uđete u zahtjevniju igru, pa kad izađete iz nje launcher se restarta. Kod aplikacija nema takvih problema, telefoniranje je brzo, ugrađeni dialer podržava T9 biranje i odbijanje poziva unaprijed pripremljenom SMS porukom, zvuk je izvrstan, bar na mojoj strani. Zvuk na vanjskom zvučniku je također dosta dobar, i pri najvećoj glasnoći nema previše distorzije. Nedostaje mi bljeskalica – ne toliko za fotografiranje koliko kao lampa za prisvjetliti kad treba. Od igara na Huawei Sonic-u, isprobano rade i FMX Riders, Glyder 2, MX Moto, PES 2012, Speed Forge 3D, tako da zabave ne nedostaje.
Tele2 je u ponudu mobilnih uređaja dodao budget-friendly (čitaj: jeftin) Android uređaj Huawei Sonic (U8650). Izdvajam ga jer za 745kn (u prepaid start paketu, bez ugovora) dobijete Gingerbread (Android 2.3) uređaj s ekranom veličine 3.5 inča, pristojne rezolucije od 320×480 piksela, dostatnih 256MB radne memorije kao i 512MB storage memorije (što bi trebalo biti dosta za instalaciju aplikacija). Naravno, ima i microSD utor i može se nadograditi s karticom do 32GB veličine (kartica ne dolazi s uređajem).
Procesor je Qualcomm MSM7227 na 600MHz koji (premda relativno male frekvencije) u kombinaciji s grafičkim procesorom Ardeno 220 GPU omogućuje i igranje većine Android igara na Huawei Sonic U8650 mobitelu – probao sam i, uz minimalno zatrzavanje na početku, rade igre PES 2011, Angry Birds, NFS Shift, Glyder 2, DGunners, Lane Splitter…
Kamera je 3.15MPx bez autofokusa i bljeskalice – neće zamijeniti fotoaparat, ali vjerujem da je većini korisnika, s obzirom na cijenu uređaja, dovoljna. Video snima u rezolucije 800×480 i izgleda dosta dobro za ovako jeftin mobitel (pogledajte dolje primjer videa snimljenog sa Huawei Sonic U8650 Android mobitelom).
Ima A-GPS, sve uobičajene senzore i nešto što je inače rezervirano za high-end uređaje – aktivno uklanjanje buke pri razgovoru pomoću dodatnog mikrofona.
Baterija izdrži cijeli dan čak i uz pretjerano korištenje koje je uobičajeno kad tek kupite uređaj. Kvaliteta kućišta je vrlo dobra – nema škripanja kućišta, ekran izgleda da je od stakla, tipke su na dodir sa osvjetljenjem koje se automatski pali ovisno o osvjetljenju okoline.
Evo i kratka video prezentacija:
Evo rezultati testa Huawei Sonic U8650 mobitela u benchmark aplikaciji Quadrant:
Primjer videa snimljenog kamerom Huawei Sonic U8650 Android mobitela: